O tangu

bandoneonistTango argentino, tedy argentinské tango, je hudební žánr a společenský tanec pocházející z konce 19. století z předměstí Buenos Aires a Montevidea. Hudba a texty argentinského tanga jsou velice rozmanité, ale charakteristickými jsou pro ně především nostalgie a bandoneón jako dominantní hudební nástroj.

 

 

milongaJádrem argentinského tanga jako tance je především improvizace tanečního páru tančícího v uzavřeném objetí. Přestože pro tango existuje rozsáhly soubor tanečních figur, používají se především jako základ a „nápověda“ pro improvizaci. A vedení k improvizaci je také  základní součástí výuky.

Existuje množství stylů tanga argentina a možností jak tango tančit (odkazy vedou na videa na YouTube):

Součásí kultury argentinského tanga jsou také dva další tance a to milonga a tzv. „kreolský“ valčík. Milonga je asi nejhravějším a také nejrychlejším ze všech třech tanců s velkým důrazem na přesné vyjádření rytmu tance. Kreolský valčík využívá improvizaci a točené figury argentinského tanga a tančí v 3/4 rytmu.

Více informací lze najít např. na české a anglické Wikipedii, ze kterých pocházely i některé informace uvedené v tomto povídání.

A dále přidáváme pár zajímavých odkazů:

www.tangoone.cz - studio TangoOne Julia Martinéze a Alexandry Atabekian
sitango.cz - Sensual and intuitive tango Igora Sitchuka
www.caminito.cz - studio Caminito mimo jiné s podrobný kalendářem akcí v Praze
www.tango-prague.info - Google kalendář akcí v Praze
www.tango-jh.cz - tango v Jindřichově Hradci a Českých Budějovicích
www.tangueros.cz - tango v Brně